Laboratuvar Hizmetlerimiz

HAYVAN HASTALIKLARI TEŞHİS LABORATUVARI


TOPRAK BİTKİ ANALİZ LABORATUVARI

 
TOPRAK-BİTKİ ANALİZ LABORATUVARI FAALİYETLERİ

           Müdürlüğümüzce yürütülen Toprak Analiz hizmetleri 2004 yılından itibaren “Gezici Toprak Analizi Laboratuvarı Projesi” kapsamında yürütülmekte iken, 2010 yılı Ocak ayından itibaren fiziki şartları uygun Bakanlığımız Toprak-Bitki Analiz Laboratuvarları Yetkilendirilme ve Denetimleri  Genelgesi (2009-1) şartlarına uygun bir laboratuvar kurulumu ile İlimiz tarımının ihtiyaçlarına cevap verebilme çalışmalarına başlanılmış Nisan 2010 ayında 3 Nolu Hizmet Binamızda yeni yerinde kurulumu tamamlanmıştır.12 Mayıs 2010 tarihinden Bakanlık yetkilendirilme belgesi alınarak  mikro element analizlerini de gerçekleştirebilecek Toprak-Bitki ve Tarımsal Sulama Suyu Analiz Laboratuvarımız hizmete girmiştir.

          Müdürlüğümüz kaynakları ile gerçekleştirilen yatırım ile ilimiz üreticilerinin bilinçli gübre kullanımına yönelik bir eksiklik daha giderilmiş olup, doğru ve bilinçli gübreleme ile tarım topraklarının kirlenmesi önlenmiştir.Laboratuvarımızda 2010 yılında 358 üreticimize ait 894 adet toprak örneği analiz edilerek, verimlilik analizleri gerçekleştirilmiş. Üreticilerin, toprağın ve bitkinin ihtiyacı olan miktarda gübreyi, doğru yöntemlerle kullanmaları sağlanmıştır.

Yine, 2010 yılında Çiftçi Eğitim ve Yayım Şube Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen 19 adet farklı konulu uzun süreli yetiştiricilik eğitimlerinde (bağ-bahçe, sebzecilik, zeytincilik vb.) doğru gübre kullanımı konularında eğitimler verilerek 793 adet üreticiye ulaşılmıştır. Kurslarda Müdürlüğümüzce hazırlanan broşür ve çiftçi mektupları ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

ANALİZ ÜCRETLERİ

ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ/İSTASYONLARI MÜDÜRLÜKLERİ DÖNER SERMAYE İŞLETMELERİ 2017 YILI BİRİM FİYAT LİSTESİ

TOPRAĞIN VERİMLİLİK ANALİZLERİ      
2017 FİYATI
Standart Toprak Verimlilik  Analizi   Paket 1 (Bünye, Tuz,  pH,  Kireç, Fosfor, Potasyum, Organik Madde) 
​58,00

 


   

''