19.10.2018 / Gösterim Sayısı : 198

Bakanlığımızca Desteklenen Soğuk Hava Deposu Açıldı

#İnegöl’de Soğuk Hava Deposu Açıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca 2006 yılından bu yana uygulanan ve yatırımcılara % 50 oranında hibe sağlanan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP ) kapsamında İnegöl'de soğuk hava deposu açıldı. Bakanlığımızca desteklenen ve İrgeler Limited Şirketi tarafından yaptırılan soğuk hava deposunun açılışı İnegöl Kaymakamı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü, İnegöl Belediye Başkanı, İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı, İlçe Jandarma Komutanı, Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hacı Dursun YILDIZ açılış töreninde: "İlimizde de program ile 2006-2018 yılları arasında 135 yatırım için 35.294.945,00- TL hibe ödenmiştir. Tamamlanan ve hibe ödemesi yapılan bu tesislerden 19 tanesi ise soğuk hava deposu olup bunların toplam kapasitesi 55.000 Ton' dur.

İlimizde halen faaliyet gösteren 83 adet Soğuk Hava Deposu bulunmaktadır. Açılışını yaptığımız bu tesis ile birlikte ilimizde kurulu toplam kapasite yaklaşık 170.000 Ton olacaktır. Bu yatırım ile birlikte ilçemizde faaliyet gösteren depo sayısı 12 ye, kurulu kapasite ise 24.100 Ton'a ulaşacaktır. İlçemizin depo tesisi kapasitesi ise bu sonuçla ilimiz kapasitesinin %14 üne ulaşmış olacaktır.

Programın kuralları gereği Soğuk Hava Deposu yatırımlarında yatırımın "Yeni Yatırım" olması zorunluluğu bulunmaktadır. Dolayısıyla bu tesislerin temelinden son paneline kadar her unsurunun hazırlanan projelere uygun olarak gerçekleştirilmesinde teknik personelimizin gözetimi söz konusudur. Sadece mali anlamda değil tesislerin modern yapım teknikleriyle gerçekleştirilmesi, ürünlerin en uygun şekilde depolanması için mekânsal ve ekipman düzenlemeleri ve uygunluklarını da içeren projeler uzman personelimizce değerlendirilmektedir. Bu yaklaşım ile kurulan ve program ile desteklenen tesislerin kapasitesi ise Bursa'da Kurulu 170.000 Ton kapasitenin yaklaşık % 35 ine tekabül etmektedir.

İrgeler Grubu'nca gerçekleştirilen bu tesis sadece bir ekonomik unsur değil aynı zamanda da önemli bir örnek olarak değerlendirilmelidir. Yaklaşık olarak 4.000 m2 kapalı 1.400 m2 açık alana sahip olan bu tesisimiz kapasitesi bir yana sağlayacağı 9 direkt istihdam yanı sıra üretici, nakliyeci ve aracılar olmak üzere dolaylı olarak ta önemli bir kitleye çarpan etki oluşturacaktır" diyerek soğuk hava deposunun üreticilere ve firmaya hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Diğer konuşmaların ardından protokol ve vatandaşlarla birlikte soğuk hava deposunun açılış yapılarak tesis gezildi.


''