27.7.2018 / Gösterim Sayısı : 172

Tarladan Sofraya Şifa; Karabuğday

#Tarladan Sofraya Şifa

​Büyükşehir Belediyesi'nin kırsal kalkınmada örnek faaliyetleri kapsamında, üreticiye tohum desteği verilerek üretilen karabuğdayın hasadı yapıldı.

Bursa'da 2016 yılında başlanan projenin 2. yılında, BESAŞ'ın, çölyak ve diyabet hastalarına şifa olacak yeni ürünü karabuğdaylı ekmek de lezzet testinden geçerek raflarda yerini aldı.Mudanya'nın Çayönü Mahallesi'ndeki tarlalarda gerçekleştirilen hasat uygulamasının yanı sıra BESAŞ tarafından üretilen karabuğdaylı ekmeğin tanıtımı da yapıldı. Tarla gününe BESAŞ Genel Müdürü Mustafa BEKTAŞ, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yetişkan KESKİN, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif DÖNER, ziraat mühendisleri ve üreticiler katıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından üreticiye ücretsiz dağıtılan tohumlardan elde edilen ürünlerin, BESAŞ tarafından satın alınmasıyla üreticinin kâr sağladığını anlatan BEKTAŞ, "Proje bu yıl 10 kat arttırılarak, yaklaşık 9500 kg tohum, 193 üreticiye dağıtıldı. Örnek hasadı Çayönü'nde gerçekleştiriyoruz. Elde ettiğimiz ürünü BESAŞ tesislerimizde ekmeğe çevirdik. Aynı zamanda onun tanıtımını da gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin tohumunu temin ettiği projenin daha da yaygınlaşması dileğinde bulundu. Çiftçilere alternatif ürünler sunabilmenin değerine işaret eden YILDIZ, karabuğdayın glütensiz ve sağlığa faydalı olmasının yanı sıra arıcılık ve bal yetiştiriciliğine de katkısı olan, aynı zamanda fazla bakıma da gerek duymayan bir bitki olduğunu anlattı.

Yapılan çalışma kapsamında 1500 dekar kadar alanda karabuğday ekimi yapıldığı belirtildi. Karabuğday, tohumunda şeker bulunmaması, yağ oranının çok düşük, lif oranının da çok yüksek olması nedeniyle uzun süre tokluk hissi veriyor ve sağlık açısından da oldukça yararlı etkileri bulunuyor.  

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, tarla günü etkinliği ardından Çayönü mahallesinde Genç Çiftçi Projesinden Hibe olan üreticimiz Esra TEMEL ve ailesini ziyaret ederek çalışmalarında başarılar diledi.    


''