10.9.2018 / Gösterim Sayısı : 209

Zeytinin Başkenti Gemlik'te 4. Festival Coşkusu

#Zeytinin Başkenti Gemlik’te 4. Festival Coşkusu

Bursa'nın Gemlik ilçesinde bu yıl 4. kez gerçekleştirilen Uluslararası Gemlik Zeytini Festivali kortej yürüyüşüyle başladı.

Yürüyüşe, Gemlik Kaymakamı Gürbüz KARAKUŞ, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Hakan ÇAVUŞOĞLU, Bursa Milletvekili Mustafa ESGİN, Gemlik Belediye Başkanı Refik YILMAZ, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu,  bölge odaları ve borsalarının temsilcileri, Gemlik'te bulunan kurum ve STK temsilcileri ile atlı ekipler ve zeytinciler de traktörleriyle eşlik etti.

Belediye Başkanı Refik Yılmaz, "Dünyanın en güzel sofra zeytini Gemlik'te üretiliyor. Bizde zeytinimizi değerimizi dünyaya tanıtmak için bu festivali gerçekleştiriyoruz. Her geçen yıl bu festival daha büyük bir coşkuyla daha büyük bir katılımla oluyor. Festivale katılan ve bu coşkuyu yaşayan yaşatan herkese çok teşekkür ediyorum" dedi. Zeytinin sağlık, bereket ve barış anlamına geldiğini ifade eden Yılmaz, "Zeytinin başkenti Gemlik'te bütün dünyaya barış diliyorum, bütün dünyaya sağlık diliyorum, bütün dünyaya herkese işlerinde bereket diliyorum. İnşallah herkes bu güzel gıda maddesini her sabah kahvaltı sofrasında bulundurmak suretiyle yer ve sağlığına kavuşur diyorum" dedi.

Bursa Tarım Ve Orman İl Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, tarımsal üretimde pazar ihtiyacına yönelik üretime dikkat çekerek ''Ürettiğimiz ürünü pazara sunarken pazarcının isteklerine ve ihtiyaçlarına uygun hale getirmek zorundayız. Ürettiğimiz ürünlerimiz ihraç etmek zorundayız. Burada ürettiğimiz bu lezzetli ve kaliteli zeytinimize biz pazar bulamazsak üreticimiz alın terinin, emeğinin karşılığını alamıyor ve üretime küsüyor. Bu sebepledir ki uluslararası pazar ihtiyaçlarını da göz önüne alıp, ürünlerimizi bu pazarlara da sunmak zorundayız. '' şeklinde konuştu. YILDIZ, ''Üreticimize kazasız, belasız, ürünü bol ve bereketli afetsiz bir üretim yılı diliyorum.'' Dedi

''