10.9.2018 / Gösterim Sayısı : 178

5'inci Gedelek Turşu Festivali Sona Erdi

#Gedelek Turşu Festivali Sona Erdi

Orhangazi 5'inci Gedelek Turşu Festivali, hafta sonu yapılan çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kortej yürüyüşü ile başlayan festivale İl Tarım ve Orman Müdürü Hacı Dursun YILDIZ'ın yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Riıfat Hisarcıklıoğlu da katıldı. 

Orhangazi Kaymakamlığı, Orhangazi Belediyesi ve Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile bu yıl 5'incisi yapılan Gedelek Turşu Festivali, Gedelek Mahallesi meydanından festivalin yapıldığı Pınarbaşı Tesisleri'ne kadar süren kortej yürüyüşü ile başladı. Stantların kurulduğu festival alanındaki törenler Büyükşehir Belediyesi Mehteran ekibi ve kılıç kalkan ekibinin gösterileri ile devam etti.

Festivalde konuşan Vali Yardımcısı Ergun GÜNGÖR; ''Sadece Orhangazi'yi, Bursa'yı değil ülkemizi de uluslararası platformda en iyi şekilde temsil eden Gedelekli vatandaşlarımızı kutluyorum. 5. Si düzenlenen Gedelek Turşu Festivali bu yıl çok daha önemli ve anlamlı. Gedelek turşusu Bursa için 7. coğrafi işaretli ürün olarak tescil aldı. Festivalin yöreye katkısı malum marka değeri de giderek artan Gedelek Turşusu hak ettiği yeri bulacaktır.'' dedi.

Ardından festivalin açılış konuşmasını yapan Mahalle Muhtarı Mehmet Dönmez, "Festivalin mahallemize büyük katkıları oldu. Mahallemizin tüm alt yapı ve doğalgaz kazıları ile üst yapısı tamamlandı. Festival sayesinde daha önce 25 bin ton üretim kapasitesi bulunan turşu imalatımız bugün 50 bin tonlara ulaşmış durumda" dedi. 

''