26.9.2018 / Gösterim Sayısı : 127

Karacabey’de Yerli Mısır Çeşitleri Tanıtıldı

#Karacabey’de Yerli Mısır Çeşitleri Tanıtıldı

​Yerli Mısır Tohum Çeşitlerinin Geliştirilmesi Ve Kullanımının Yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen proje kapsamında Bursa'nın Karacabey ilçesinde tarla günü düzenlendi.

 Karacabey Hotanlı Mahallesi'nde gerçekleştirilen etkinliğe Karacabey Kaymakamı Dr. Yusuf Gökhan YOLCU,  Bursa İl Tarım Ve Orman Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, Karacabey Belediye Başkanı Ali ÖZKAN, Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan ERDEM, Hotanlı Muhtarı Sami ÖZSAÇAN, siyasi partilerin ilçe temsilcileri, üreticiler ile Tarım ve Orman Bakanlığı personeli katıldı.

 Proje kapsamında tarlası ziyaret edilen üretici İzzet BERBEROĞLU, tohumun çok bağışıklı bir cins olduğu için hiçbir sorunla karşılaşmadığını belirtti. BERBEROĞLU, üründen yüksek oranda verim elde ettiği dile getirerek katkı sağlayan, destek olan herkese çok teşekkürlerini sundu.

 İl Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, yerli mısır hasadında örnek tarla hasadının önemli verimlere ulaştığını dile getirdi. 8 ton hasat yapıldığını belirten YILDIZ, bunun yerli mısır için gelecek vadettiğini belirtti. Yerli tohumları tercih ederek çiftçilerimizin daha bilinçli üretim yapmalarının önemine değindi. Aynı zamanda üretim kadar israfın önlenmesinin de önemini vurguladı.

 Daha sonra üreticilerle birlikte tarla gezildi, tarladaki mısırlar hakkında bilgi veren Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Ziraat Mühendisi Ahmet DUMAN, proje hakkında teknik bilgi vererek Hacıbey mısır çeşidinin yurtdışından ilk tescil alan yerli çeşit olduğunu ifade etti ve diğer çeşitleri tanıttı.

 

 

 


''